2024 decemberében hivatalosan is útjára indítottuk a Közösen az önkéntesség megerősítéséért című projektünket, amelynek nyitó konferenciáját a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnázium látta vendégül. Az esemény nemcsak a projektünk indulásának mérföldköve volt, hanem egy inspiráló találkozás helyszíne is, ahol diákok, tanárok és a partnerek szervezeteinek képviselői együtt ünnepelték az önkéntesség közösségformáló erejét.

A konferenciát Dr. Lakatos Sándor, a gimnázium igazgatója és Hegedűs Imre, a koordináló szervezet, a NIT a Fiatalokért Nonprofit Kft. ügyvezetője nyitotta meg motiváló beszédeikkel. A köszöntők után a gimnázium diákjai lenyűgöző néptáncbemutatóval örvendeztették meg a közönséget, amely nemcsak a helyi kultúrát hozta közelebb, hanem közösségünk összetartó erejét is megtestesítette.

Ezután Koncz Hunor-János, Székelykeresztúr polgármestere motiváló előadásában kiemelte, hogy az önkormányzat miként támogatja a helyi önkéntességi kezdeményezéseket. Az inspiráló beszédet követően a projekt konzorciumának tagjai bemutatták szervezeteiket, rávilágítva az önkéntesség iránti elhivatottságukra. Ezt követte a projekt céljainak, tervezett tevékenységeinek és várható eredményeinek bemutatása. Az önkéntesség rendszerben történő tevékenységre jó példa került bemutatásra, azaz a KÖZÖS Egyetemi Önkéntes Pont.

A délelőtt fénypontja a kerekasztal-beszélgetés volt, ahol a különböző országok képviselői osztották meg tapasztalataikat az önkéntesség helyzetéről, kihívásairól és lehetőségeiről. Kaszper Blanka (Magyar Cserkészszövetség), Molnár Éva (TANDEM, n.o.), Dr. Lakatos Sándor (Berde Mózes Gimnázium) és Nagy Géza Attila (Erdélyi Ifjúsági Egyesület) betekintést nyújtottak abba, hogy szervezeteik miként motiválják a fiatalokat az önkéntességre. A kerekasztal zárásaként a résztvevők egy-egy üzenettel zárták a beszélgetést. Itt kiemelendő Dr. Lakatos Sándor igazgató úr üzenete, és úgy gondoljuk, hogy ezzel jól leírhatjuk azt, hogy mit is nyújthat a számunkra az önkéntesség.
“Az embernek fontos, hogy legyen egy szakmája, de fontos, hogy legyen egy ügye is.”

A délután interaktív workshopok jegyében telt: a world café módszert alkalmazva a pedagógusok, diákok és szervezetek képviselői közösen dolgozták ki, hogy miként tehető fenntarthatóvá az önkéntességi folyamat. Ezek az ötletek és javaslatok a projekt képzési anyagainak alapjául szolgálnak majd.

A konferencia nemcsak a szakmai fejlődésről szólt, hanem a helyi kultúra és történelem megismeréséről is. A házigazdák vezetésével bejártuk a gimnázium történelmét, megcsodáltuk a helyi unitárius templomot, ahol Farkas Orsolya lelkész kalauzolt el minket a múlt rejtelmeibe. Látogatást tettünk Petőfi Sándor híres körtefájánál, és a Molnár István Múzeumban is különleges tárlatvezetésen vettünk részt.

A nyitó konferencia egyértelművé tette, hogy az önkéntesség ereje határtalan. Ez a projekt nemcsak a résztvevők közötti együttműködést erősíti, hanem új kapukat is nyit az önkéntesség népszerűsítése és fejlesztése előtt. Köszönjük mindenkinek, aki részese volt ennek a felejthetetlen napnak – ezzel hivatalosan is útnak indítottuk közös utunkat az önkéntesség megerősítéséért!

Partnereink:

A program a 2024-1-HU01-KA220-SCH-000256403 azonosítószámú projektünk az Európai Unió támogatásával valósul meg.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Back To Top